Eveniment religios şi cultural în parohia Poieniţa cu ocazia aducerii moaştelor Sfântului Nectarie

Viața parohiei August 7, 2013

Galerie foto (evenimentul surprins în imagini)

În zilele de 4, 5 şi 6 august în Parohia Poieniţa s-au desfăşurat mai multe activităţi cu caracter religios, menite să aducă mângâiere şi bucurie duhovnicească credincioşilor noştri. Păstrând tradiţia ultimilor ani, parohia noastră a organizat trei zile de slujire liturgică şi rugăciune închinate Sfântului Nectarie Taumaturgul, un sfânt “al iubirii”, care necontenit  se roagă pentru noi şi ajută pe cel aflat în suferinţă.

Programul evenimentului a început duminică, 4 august, de la orele 17:00, când în parohie au fost aduse spre închinare moaştele Sf. Ierarh Nectarie Taumaturgul. Racla cu sfintele moaşte a poposit în mijlocul credincioşilor cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi al Bucovinei, prin amabilitatea Pr. Lehaci Petrică, parohul bisericii cu hramul “Sfântul Nectarie Taumaturgul” din cartierul ieşean Alexandru cel Bun.

Au urmat slujba Acatistului Sfântului Nectarie şi Vecernia săvârşite de un sobor format din 15 preoţi şi un diacon. Au slujit: Pr. Daniel Ioan (biserica “Sf. Ioan Botezătorul” – Spital, Paşcani), Pr. Florin Călăraşu (parohia “Adormirea Maicii Domnului” - Paşcani), Pr. Dumitru Cristea (parohia “Sf. M. Mc. Gheorghe” - Paşcani), Pr. Adrian Miron (Iaşi), Pr. Nicolae Toia (parohia Dumbrava - Lespezi), Pr. Vasile Roşu (parohia Vânători), Pr. ioan Strilciuc (parohia Criveşti), Pr. Vasile Stejar (parohia Hârtoape), Pr. Ionuţ Muraru (parohia Slobozia), Pr. Ionuţ Ailincăi (parohia Humosu), Pr. Sorin Luca (parohia Bursuc), Pr. Eugen Kui (parohia Boldeşti), Pr. Mihai Maftei (parohia Gropniţa), Pr. Neculai Tabarcea (parohia Mînjeşti - Iaşi) şi diaconul Daniel Dumitriu Sirghie (Paşcani).

Pe tot parcursul slujbelor credincioşii s-au închinat cu evlavie Sfântului Iubirii, cel care a fost un model de credinţă şi jertfelnicie în faţa lui Dumnezeu şi în faţa oamenilor. Ungerea cu mir sfinţit şi iconiţa cu Sfântul Nectarie au fost micul nostru dar oferit pelerinilor, pentru a plini starea de bucurie sufletească resimţită cu adevărat în faţa sfintelor moaşte.

La finalul slujbei au fost rostite mai multe rugăciuni de binecuvântare şi de dezlegare pentru toţi cei prezenţi.

Pr. Daniel Ioan, secretarul Protopopiatului Paşcani a adresat un cuvânt de bun venit pelerinilor, subliniind rolul rugăciunii în viaţa omului. A urmat cuvântul Pr. Dumitru Cristea, parohul Bisericii cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Paşcani, care a surprins cele mai importante aspecte ale vieţii Sfântului Nectarie, dar şi câteva din minunile sâvârşite de sfântul ierarh.

Spre lăsarea serii cei peste 600 de credincioşi prezenţi au fost serviţi cu colăcei, sărmăluţe calde şi prăjituri.

În jurul orelor 22:00 sfintele moaşte au părăsit parohia noastră, lăsând în sufletul tuturor un adânc sentiment de bine, izvorât din binecuvântarea şi harul lui Dumnezeu.

Ziua de luni, 5 august, ne-a regăsit din nou pe toţi, preoţi şi credincioşi, în comuniunea rugăciunii. Astfel la orele 18:00, în biserica parohiei s-a oficiat Taina Sfântului Maslu, iar la orele 19:30, toţi cei prezenţi au vizionat în incinta casei praznicale filmul documentar “Viaţa şi minunile Sfântului Ierarh Nectarie”, o producţie TRINITAS TV. Ne-au fost din nou alături Pr. Ioan Strilciuc şi Pr. Eugen Kui.

Programul evenimentului s-a încheiat marţi, 6 august, de sărbătoarea Schimbării la Faţă a Domnului. Utrenia, Acatistul Sfântului Nectarie Taumaturgul şi Sfânta Liturghie au desăvârşit rugăciunile noastre închinate Bunului Dumnezeu şi Sfântului Ierarh Nectarie Taumaturgul.

Mulţumim lui Dumnezeu şi Sfântului Nectarie pentru binecuvântarea şi harul revărsate asupra noastră în aceste zile sfinte.

Mulţumim tuturor celor prezenţi la întâlnirile duhovniceşti, preoţi şi credincioşi.

Mulţumim şi celor care au contribuit la buna organizare a evenimentului.

Pr. Marius-Ionuţ Tabarcea

Galerie foto (evenimentul surprins în imagini)