Eveniment artistic de Ziua Eroilor în Parohia Poieniţa

Viața parohiei Mai 29, 2014

Mai multe imagini | Video

Joi, 29 mai, sărbătoarea Înălţării Domnului.

Din nou o zi specială pentru Parohia Poieniţa. După săvârşirea Sfintei Liturghii, credincioşii prezenţi au participat la slujba de Te Deum, oficiată de părintele Marius-Ionuţ Tabarcea la monumentul închinat eroilor din cele două războaie mondiale, aflat în curtea bisericii.

Pomenirea eroilor, dar şi a tuturor celor adormiţi a fost urmată de un moment artistic organizat de elevii Şcolii Gimnaziale Hârtoape, coordonaţi de prof. Laura Surdu. Copiii au recitat poezii şi au interpretat cântece cu caracter patriotic, trezind sentimente de emoţie în rândul auditoriului.

Evenimentul face parte din activităţile propuse pentru anul şcolar 2013-2014, urmare a Parteneriatului dintre cele două instituţii locale, Şcoala gimnazială Hârtoape şi Parohia Poieniţa.

Mai multe imagini | Video