O nouă troiţă sfinţită în parohia Poieniţa

Viața parohiei Decembrie 28, 2014

Vineri, 26 decembrie 2014, într-un cadru festiv, a fost sfinţită în Parohia Poieniţa o nouă troiţă.

Aşezat în apropierea Bisericii parohiale, locaşul de închinare are ca ocrotitori pe Maica Domnului (Acoperământul Maicii Domnului) şi pe Sfânta Cuvioasă Parascheva.

La slujba de sfinţire, alături de preotul paroh şi de numeroşi credincioşi au participat în calitate de invitaţi Pr. Florin Călăraşu (parohia Adormirea Maicii Domnului - Paşcani) şi Pr. Vasile Stejar (parohia Hârtoape). De ridicarea şi de înfrumuseţarea troiţei s-au îngrijit dl. Vasile Glodeanu şi familia Ailenei Vasile şi Anişoara.

Bunul Dumnezeu să binecuvânteze lucrarea şi osteneala ctitorilor, iar trecătorii care se vor opri pentru o clipă şi se vor închina în faţa sfântului locaş să fie ocrotiţi prin puterea sfintei şi de viaţă dătătoarei cruci.

Pr. Marius-Ionuţ Tabarcea