Duminica Samarinencei – Sfinţiri în Parohia Poieniţa

Viața parohiei Mai 26, 2012

Duminica Samarinencei, sărbătorită anul acesta pe 13 mai, a însemnat un nou prilej de întâlnire pentru credincioşii Parohiei noastre. Cu această ocazie au fost oficiate două slujbe de sfinţire: a Troiţei ce străjuieşte intrarea în satul Poieniţa, respectiv a fântânii din curtea interioară a Troiţei cu hramul „Sf. Mare Mucenic Mina”. Slujbele au fost marcate în final de pomenirea ctitorului celor două obiective, Anton Octav, trecut la cele veşnice în ziua de 1 ianuarie a.c.

Anton Octav, fost consilier parohial şi renumit constructor de biserici, a contibuit în perioada 1966-1978 la ridicarea bisericii din sat, iar spre sfârşitul vieţii s-a îngrijit în mod deosebit de cele două troiţe.

Troiţa închinată Sf. M. Mc. Mina, concepută ca o replică în miniatură a bisericii parohiale, a fost înfrumuseţată cu pictură interioară. Sfinţirea acesteia a avut loc în anul 2008.