Moşii de vară, pomenirea generală a morţilor

Viața parohiei Iunie 5, 2012

Înainte de Duminica Rusaliilor sunt "Moşii de vară", sărbătoare dedicată pomenirii morţilor.

Biserica Ortodoxă a consacrat sâmbăta, ca zi de pomenire a morţilor. Două dintre sâmbetele din cursul anului bisericesc sunt dedicate în chip special pomenirii generale a morţilor: Sâmbăta dinaintea Duminicii lăsatului  sec de  carne (a  Înfricoşatei Judecăţi) şi Sâmbăta  dinaintea  Duminicii  Pogorârii Duhului Sfânt (Sâmbăta Rusaliilor). Ambele zile poartă în popor şi denumirea de "Moşi" (cea dintâi: "Moşii de iarnă", cealaltă "Moşii de vară"), pentru că în ele facem pomenirea părinţilor, moşilor şi strămoşilor noştri cei adormiţi.

In Sâmbăta dinaintea Duminicii Pogorârii Duhului Sfânt, Biserica se roagă pentru cei adormiţi, prin rugăciunile şi cântările  înscrise în slujba zilei din Penticostar, pentru ca şi ei să se bucure de darurile Sfântului Duh, a Cărui pogorâre este prăznuită în duminica următoare.

În parohia noastră slujba de pomenire a fost oficiată în curtea bisericii lângă monumentul eroilor, în prezenţa mai multor credincioşi.