Duminica Migranţilor - Zi de rugăciune şi pelerinaj în Parohia Poieniţa

Viața parohiei August 21, 2012

Pentru al patrulea an consecutiv, credincioşii parohiei Poieniţa, dar şi cei din împrejurimi, s-au întâlnit duminică, 19 august pentru câteva ore de rugăciune. Pentru a împlini duhovniceşte acest eveniment au fost aduse spre închinare, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, părticele din sfintele moaşte ale Sf. Ioan cel Nou de la Suceava şi ale Sf. Ap. Filip. Racla cu sfintele moaşte a sosit în jurul orelor 17.00, fiind purtată în procesiune de părintele arhimandrit Vichentie Amariei, stareţul Mănăstirii Secu. Seara a continuat cu slujba Acatistului Sf. Ioan cel Nou, timp în care toţi cei prezenţi s-au închinat sfintelor moaşte. Începând cu orele 19.00, pe scena amenajată în curtea bisericii, s-a săvârşit Vecernia cu sobor de preoţi.

Au participat Pr. Protopop Pavel Postolachi, Pr. Arhim. Vichentie Amariei, Pr. secretar Daniel Ioan, Pr. Florin Călăraşu (parohia Adormirea Maicii Domnului Paşcani), Pr. Vasile Stejar (parohia Hârtoape), Pr. Vasile Roşu (parohia Vânători), Pr. Ioan Strilciuc (parohia Criveşti), Pr. Romeo Vitel (parohia Sireţel), Pr. Ionuţ Ailincăi (parohia Humosu), Pr. Ionuţ Muraru (parohia Slobozia), Pr. Sorin Luca (parohia Bursuc), Pr. Toma Pristavu Petru (parohia Costişa - Roznov), Pr. Marius Tabarcea (parohia Poieniţa).

Spre final, după intonarea Acatistului Maicii Domnului-Bucuria celor necăjiţi, au fost rostite mai multe rugăciuni de mulţumire, de dezlegare de păcate şi de binecuvântare pentru toţi cei prezenţi.

În cuvântul către pelerini, Pr. Protopop Pavel Postolachi a subliniat rolul, importanţa şi foloasele rugăciunii în viaţa oricărui creştin, arătând că, indiferent de preocupările fiecărui om, scopul vieţii creştine este mântuirea, la care se poate ajunge numai printr-o stare permanentă de rugăciune.

În încheierea evenimentului, osteneala celor peste 500 de pelerini a fost răsplătită cu iconiţe, colăcei şi sărmăluţe calde.

Din anul 2009, în Parohia Poieniţa – Protopopiatul Paşcani se organizează în fiecare vară întâlniri duhovniceşti, la care iau parte, într-un număr impresionant, atât credincioşi, cât şi preoţi din Protopopiat. La aceste momente sunt aduse spre închinare părticele din sfintele moaşte sau odoare sfinte: Sf.Mare Mc. Haralambie (2009), un veşmânt al Sf. Cuv. Parascheva (2010), Sf. Ap.Toma, Sf. Mc Trifon, Sf. Mihail Mărturisitorul, Sf. Chiril al Alexandriei, Sf. Mare Mc. Pantelimon, Sf. Teodor Studitul, Sf. 10 Mucenici ucişi în Creta (2011), Sf. Ioan cel Nou de la Suceava şi Sf. Ap. Filip (2012).

Evenimentul surprins în imagini poate fi vizualizat aici.