Cărţi de cult noi pentru parohia Poieniţa

Viața parohiei Noiembrie 26, 2012

Duminică, 25 noiembrie, parohia Poieniţa a primit un dar deosebit. Este vorba despre achiziţionarea unui număr de 24 de cărţi de cult noi, necesare atât preotului cât şi cântăreţilor de la strană.  Pr. paroh Marius-Ionuţ Tabarcea a luat această iniţiativă după ce s-a constatat că majoritatea cărţilor de cult existente în biserică erau fie degradate, fie foarte vechi, devenind astfel greu de utilizat. Cea mai veche carte aflată în uz era Mineiul lunii septembrie, apărut în anul 1891, iar cele mai "noi" dintre ele au fost achiziţionate în anii ’70. Costurile vor fi acoperite din donaţiile credincioşilor.

Mulţumim tuturor celor care sprijină acest demers, precum şi colaboratorilor noştri de la publicaţiiortodoxe.ro