Clipe de bucurie şi de comuniune în prima zi de Crăciun 2019

27 Decembrie 2019

După săvârşirea Sfintei Liturghii, elevii Şcolii Gimnaziale Hârtoape, sub îndrumarea domnului profesor Ştefan Onişoru, au interpretat o suită de colinde tradiţionale vestind astfel bucuria Naşterii Domnului Iisus Hristos.

Preotul paroh Marius Ionuţ Tabarcea a prezentat apoi bilanţul activităţilor desfăşurate în anul 2019, proclamat în Patriarhia Română ca an omagial al satului românesc. Au fost amintite lucrările de reparaţie a lăcaşului de cult şi a casei sociale, construirea şi sfinţirea altarului de vară aflat sub ocrotirea Sfântului Ioan Gură de Aur, lansarea albumului monografic „Poieniţa, satul de altădată”, amenajarea unui muzeu al satului, activităţi încununate de vizita Înaltpreasfinţitului părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în luna august a acestui an.

Au fost adresate mulţumiri celor care au sprijinit într-o formă sau alta buna derulare a acestor activităţi, iar cei mai implicaţi enoriaşi au primit din partea parohiei diplome de vrednicie.

La final, Moş Crăciun a împărţit colindătorilor daruri, iar celor mai mici, bucurii.