Clopotele bisericilor vor fi trase zilnic timp de trei minute

Anunțuri / comunicate Martie 19, 2020

Îndemnăm, ca în acest interval,  fiecare credincios să înalţe rugăciuni pentru cei bolnavi, pentru personalul medical, pentru toţi cei care luptă pentru împiedicarea răspândirii acestei epidemii şi pentru încetarea ei.

În contextul epidemiei de COVID-19 şi al decretării stării de urgenţă în ţara noastră, Înaltpreasfinţitul părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a dispus ca, începând de astăzi, zilnic la ora 12:00, să fie trase clopotele în toate bisericile timp de trei minute.

Îndemnăm, ca în acest interval, fiecare credincios să înalţe rugăciuni pentru cei bolnavi, pentru personalul medical, pentru toţi cei care luptă pentru împiedicarea răspândirii acestei epidemii şi pentru încetarea ei.

In sensul celor expuse mai sus, fiecare credincios va putea rosti rugăciunile începătoare, la care va adăuga rugăciunea la necazuri şi supărări sau rugăciunea specială pentru încetarea epidemiei, precum şi rugăciuni din pravila personală  (o catismă din Psaltire, Canoanele de pocăinţă, Acatistul Buneivestiri, Paraclisul Maicii Domnului).

Pr. Marius Ionuţ Tabarcea