„Ȋnvăţăm să dăruim”, sau cum să-L iubim pe Dumnezeu prin aproapele nostru

Viața parohiei Aprilie 8, 2017

Joi, 30 martie, parohia Poieniţa, în parteneriat cu Grădiniţa cu program normal Nr. 2 - Hârtoape (Poieniţa) şi cu Grădiniţa cu program prelungit Nr. 2 – Paşcani au desfăşurat o activitate pastoral-misionară, la care au participat 40 de copii preşcolari, cadre didactice de la cele două instituţii de învăţământ şi mai mulţi părinţi.

Având un caracter educativ, pe de o parte şi unul social, pe de altă parte, proiectul a urmărit formarea în rândul preşcolarilor de deprinderi religioase şi morale prin raportare la relaţia omului cu Dumnezeu, cu sine şi cu aproapele.

Prezent în mijlocul celor mici, pr. paroh Marius Ionuţ Tabarcea le-a explicat acestora despre modul cum trebuie să ne rugăm şi mai ales în ce momente să ne rugăm. Totodată copiii au fost învăţaţi să facă semnul Sfintei Cruci corect. Fiind şi cea de-a cincea săptămână a Postului Mare, toţi cei 40 de copii au fost apoi împărtăşiţi cu Sfintele Taine, primind în dar câte o iconiţă.

Activitatea a continuat la Centrul de Consiliere şi sprijin pentru părinţi şi copii din satul Hârtoape (Poieniţa) şi la Grădiniţa din sat cu câteva minute de socializare şi de recreere în aer liber pentru toţi cei prezenţi. Un moment încărcat de emoţie a fost oferirea reciprocă de mici daruri între copiii celor două grădiniţe. Printre zâmbete, stângăcii şi curiozităţi, cei mici au învăţat că „a dărui” înseamnă sacrificiu, dar şi bucurie, că a face pe aproapele tău mai fericit înseamnă dragoste, iar această dragoste ajunge până sus-sus, la Dumnezeu. Ȋn final, doamna educatoare Ana Covrig, gazda evenimentului, a oferit invitaţilor daruri simbolice, creaţii ale propriilor elevi.

Proiectul „Ȋnvăţăm să dăruim” a fost iniţiat de doamnele educatoare Veronica Pantelimon şi Simona Apostol de la Grădiniţa cu program prelungit nr. 2 – Paşcani, în ultimii ani mai multe grădiniţe din mediul rural bucurându-se de prezenţa şi de darurile preşcolarilor păşcăneni. Ȋn acest an, în proiect a fost inclusă şi Grădiniţa cu program normal nr. 2 – Hârtoape, prin implicarea doamnei educatoare Ana Covrig şi cu sprijinul oferit de pr. Marius Ionuţ Tabarcea, din parohia Poieniţa.

Citește alte articole despre: invatam sa daruim, parteneriat, gradinita, poienita