Parohia Poieniţa: Noi măsuri privind slujbele şi activităţile bisericeşti

Anunțuri / comunicate Martie 23, 2020

Toate aceste măsuri au caracter temporar, impus de starea de urgenţă în care ne aflăm. După această situaţie viaţa Bisericii va reveni la normal şi vom „recupera” clipele pe care nu le-am petrecut împreună pe plan duhovnicesc.

Iubiţi fii duhovniceşti,

În contextul epidemiei de coronavirus şi a stării de urgenţă în care ne aflăm, de astăzi, 23.03.2020, vor fi impuse noi restricţii, care vizează şi viaţa bisericească a parohiei noastre. Prin urmare reţineţi, vă rog, următoarele:

1. SFÂNTA LITURGHIE va fi săvârşită în continuare în biserică, numai de către slujitori, fără participarea credincioşilor. Toţi credincioşii vor fi pomeniţi, însă, în biserică.

2. BISERICA nu va mai fi deschisă pentru închinare individuală  în timpul săptămânii.

3. Întrucât credincioşii mireni nu pot participa fizic la slujbele din biserică, vă îndemn să vă organizaţi în propriile locuinţe un spaţiu de rugăciune cu icoane, Sfânta Scriptură (Biblia), candelă sau lumânare, cărţi de rugăciuni şi de zidire duhovnicească, urmând programul duhovnicesc stabilit împreună cu duhovnicul.

4. TAINA BOTEZULUI se poate oficia în lăcaşul de cult şi vor participa maxim 8 persoane.

5. SLUJBA ÎNMORMÂNTĂRII poate fi oficiată la biserică sau la cimitir; la această slujbă pot participa maxim 8 persoane. Sunt interzise cortegiile funerare pe stradă şi praznicele (pot fi oferite pachete cu alimente participanţilor). Deplasarea între casa mortului şi biserică se va face exclusiv cu maşinile.

6. TAINA SPOVEDANIEI la biserică se suspendă. Spovedania se poate face în cazuri excepţionale, individual, la domiciliul batrânilor bolnavi, in condiţii speciale şi pe bază de programare telefonică prealabilă. De asemenea, SFÂNTA ÎMPĂRTĂŞANIE se va administra respectând aceleaşi condiţii.

7. ACTIVITATEA SOCIALĂ A PAROHIEI se va adapta la noile nevoi sociale şi medicale, respectiv sprijinirea persoanelor care nu se pot deplasa în vederea aprovizionării cu alimente sau medicamente, dar cu   respectarea tuturor măsurilor de igienă şi protecţie stabilite de autorităţi.

8. Vă îndemnăm pe TOŢI, să NU IEŞIŢI DIN CASĂ/ GOSPODĂRIE decât pentru situaţii de maximă necesitate.

9. Deplasările în grup pe stradă, în timpul zilei (orele 6-22), sunt permise doar pentru 3 persoane, iar pe timpul nopţii (orele 22-6) sunt limitate doar pentru situaţii de maximă necesitate (conform Ordonanţei nr. 2).

10. Toţi avem obligaţia de a respecta dispoziţiile autorităţilor de stat, în caz contrar vom suporta sancţiunile prevăzute de lege.

11. Măsurile excepţionale luate de autorităţi au ca scop să protejeze propria noastră sănătate şi sănătatea celor din jurul nostru. Viaţa şi sănătatea sunt daruri de la Dumnezeu, dar noi avem datoria de a le apăra și cultiva cu responsabilitate permanentă.

Rămânem în contact permanent prin telefon (0745776456) şi pe reţelele de socializare.

Bunul Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toţi şi să ne ferească de rău!

Vă îmbrăţişez cu drag,

Pr. Marius Ionuţ  Tabarcea