Biserica din Baranca a fost resfinţită

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 19, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Credincioşii Parohiei Baranca din Protopopiatul Darabani, judeţul Botoşani, au avut bucuria în Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci să participe la resfinţirea bisericii din satul lor, închinată Pogorârii Sfântului Duh. Slujba Târnosirii a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, după cum ne-a relatat părintele Constantin Pânzariu, protopop de Darabani. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi părintele Daniel Dascălu, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe“ din Botoşani. „De dimineaţă, s-a oficiat slujba Sfinţirii bisericii, iar apoi Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a săvârşit Sfânta Liturghie. Locaşul de închinare din satul Baranca a fost împodobit cu pictură şi a fost dotat cu mobilier bisericesc nou. De asemenea, Sfânta Masă a fost refăcută, fiind îmbrăcată în marmură. La slujbă au participat şi autorităţile locale, reprezentate de primarul comunei Hudeşti, Viorel Atomei, care a primit cu acest prilej o distincţie de vrednicie. De asemenea, persoanelor care au susţinut lucrările de construcţie li s-au oferit diplome de vrednicie. Preotul paroh Sergiu Gavriliu a primit rangul de iconom stavrofor“, a relatat părintele protopop Constantin Pânzariu. Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a vorbit despre textul Evangheliei citite în Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci, iar apoi au mai ţinut alocuţiuni despre importanţa momentului sfinţirii părintele protopop Constantin Pânzariu, părintele Daniel Dascălu şi preotul paroh. După Sfânta Liturghie, s-a sfinţit casa parohială. Biserica din Baranca a fost ridicată între anii 1990-1994, fiind reabilitată în ultimii ani. Prima sfinţire a sfântului locaş a fost oficiată de către Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor pe 13 noiembrie 1994.