Concursul judeţean „Micii creştini” de la Bicaz, la cea de-a X-a ediție

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 12, 2019

În cadrul evenimentului vor participa un număr de 55 de copii din județul Neamț, din 11 echipe, ce vor fi însoțiti de 20 de educatori.

Probele vor consta în definirea unor termeni religioşi, în întrebări, ghicitori, recunoaşterea unor povestiri după imagini, răspunsuri la întrebări din poveşti moralizatoare, efectuarea unor gesturi liturgice și explicarea unor imagini cu tematică religioasă. Vor fi organizate, de asemenea, și probe de creativitate și probe distractive.

La final, toții copiii vor fi recompensaţi de către părintele Gheorghe Mihalache cu daruri, toate cheltuielile fiind suportate de Parohia „Sfântul Gheorghe” din Bicaz.

Concursul judeţean „Micii creştini” a avut trei ediții locale și, până acum, 9 ediții județene. Concursul este rodul parteneriatului educațional dintre Parohia „Sfântul Gheorghe” - Bicaz şi Şcoala Gimnazială nr. 1 Bicaz, prin implicarea și efortul părintelui paroh Gheorghe Mihalache și a doamnei educator Rodica Savu, cu bunăvoința doamnei director Paula Damian. (Preot Viorel Crușitu)