Consfătuirea lunară și colindători la Protopopiatul II Iași

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 19, 2018

Tema referatului supus dezbaterii a fost ,,Colindul – factor al unității de credință și de neam”, iar prezentarea a fost realizată de pr. Dumitrache Ciprian, paroh al Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Golăești.

În cadrul referatului, acesta a arătat originea și semnificația colindelor, rolul lor în transmiterea și păstrarea dreptei credințe și păstrarea unității de neam, ele regăsindu-se în întreg arealul românesc.

A urmat apoi o sesiune de luări de cuvânt, în care s-au detaliat anumite aspecte amintite în cadrul referatului, fiind evidențiat faptul că, în țara noastră, colinde sunt o dovadă a continuității și unității istorice, creștinești ortodoxe și lingvistice a poporului român, un liant al generațiilor peste veacuri ce ne ține în comuniune duhovnicească și legătură neîntreruptă cu strămoșii.

Pentru a intra deplin în atmosfera colindelor și a Sărbătorii Nașterii Domnului, consfătuirea a continuat cu un concert de colinde susținut de Corul „Mitropolitul Iosif Nainiescu” al Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Dumitru Stăniloae” din Iași, dirijat de pr. Ionuț-Gabriel Năstasă.

În cadrul consfătuirii au mai luat cuvântul economistul protopopiatului, misionarul protopopesc, responsabilul cu cateheza, responsabilul cu activitățile cu tinerii, responsabilul PSI și SSM și reprezentantul Biroului Pro-Vita la nivel de protopopiat, care au prezentat preoților informații specifice fiecărui departament.

Părintele Protopop Marius-Daniel Profir a prezentat și temeiurile emise de Centrul eparhial, îndemnând la o bună conlucrare misionar-pastorală spre folosul duhovnicesc al tuturor credincioșilor, urându-le, la final, tuturor preoților din Protopopiatul II Iași ai aibă Sărbători cu bucurie în familie și parohie.