„O ce veste minunată” - Concert de colinde la Cozmești

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 19, 2018

Alături de colindele copiilor de grădiniță, de la ciclul primar și cel gimnazial, de cele interpretate de soliștii Iordan Gabriela, Cristina Buzilă și Vasile Iftimie, a colindat un grup de studenți de la Facultatea de Teologie  Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” Iași, precum și un cor de copii din Comuna Moșna, aflați sub îndrumarea părintelui Irimia Cristian. Au colindat de asemenea și gospodarii satului, care au cântat colinde tradiționale dar și acompaniați de câțiva virtuoși din Cozmești, având in vedere tradiția locală, legată de „Fanfara de la Cozmești”.

La final, colindătorii și toți invitații, au fost serviți cu un colăcel, vin fiert si prăjituri de casa. Organizatorul evenimentului a fost părintele paroh Cazacu George, cu sprijinul membrilor Consiliului și Comitetului Parohial al Parohiei Cozmești, al autorităților locale și a sponsorilor. (Mihai Habet)