PS Antonie a slujit în Parohia „Sfânta Parascheva”-Cotnari

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 5, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Preasfinţia Sa a slujit în locaşul de închinare al parohiei amintite cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la invitaţia primarului comunei Cotnari, Vasile Creţu. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi preotul Victor Pîslariu, protopop de Hârlău. În cuvântul de învăţătură, PS Antonie a vorbit despre felul cum bogăţia poate fi un obstacol către Împărăţia cerurilor. La final, Preasfinţia Sa a oferit părintelui paroh Ştefan Silimon o candelă care va arde în biserica voievodală din Cotnari pentru unitatea neamului românesc. Părintele paroh a mulţumit ierarhului pentru darul oferit şi a menţionat că va avea grijă ca lumina candelei să ardă pe masa Sfântului Altar. După Sfânta Liturghie, PS Antonie împreună cu soborul de preoţi a oficiat o slujă de Te Deum pentru 19 cupluri care au aniversat 50 de ani de căsătorie.