PS Nichifor Botoșăneanul a slujit Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 28, 2022   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Preoţii din mai multe parohii ale Moldovei s-au rugat împreună cu Preasfinţia Sa pentru sănătatea sufletească şi trupească, sub streaşina străvechiului aşezământ monastic din Dealul Mare. În locaşul de închinăciune se află icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, cunoscută pentru minunile pe care oamenii de aproape şi de departe le mărturisesc. Preasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul a remarcat în cuvântul ţinut la finalul slujbei importanţa Tainei Sfântului Maslu în viaţa credincioşilor. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru rugăciunile înălţate. Pelerinii au fost miruiţi de către slujitorii Sfântului Altar şi au plecat la casele lor cu bucurie în suflet pentru că au fost părtaşi la acest moment duhovnicesc.