Pagina 2%

Codul fiscal permite oricărei persoane care are venit(uri) să direcţioneze 2% din impozitul pe venit(uri) către o unitate de cult. Este un sistem prin care cetăţenii au posibilitatea să decidă în mod direct ce se întâmplă cu impozitele lor.

Vă rugăm să ne susţineţi direcţionând 2% din impozitul care v-a fost reţinut automat din salariu pe parcursul anului trecut.

Prin depunerea declaraţiilor speciale de venit, sau a declaraţiei de venituri din salarii puteţi susţine activitatea Parohiei “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Poieniţa.

Ce NU este „Sistemul 2%”?

Aceasta sumă nu reprezintă o sponsorizare, donaţie sau contribuţie, ci este o parte a bugetului de stat, o fracţiune din impozitul pe care îl plăteşti statului în fiecare an. Diferenţa este că de acum poţi decide ce destinaţie să aibă această sumă, având posibilitatea să o direcţionezi către o asociaţie, fundaţie sau biserică pe care vrei să o sprijini.

Cum se procedează?

1. Pentru cei care au doar venituri din salarii, trebuie completat Formularul 230, „Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual” cu datele personale şi datele Parohiei Poieniţa (vezi mai jos).

Nu vă faceţi probleme dacă nu cunoaşteţi suma corespunzătoare a 2% din impozit. Va fi calculată de către organele fiscale. Puteţi lăsa căsuţa necompletată.

Descărcaţi Formularul 230 aici. Formularul este precompletat cu datele Parohiei Poieniţa

Pentru a vizualiza documentul aveţi nevoie de programul Adobe Reader care poate fi descărcat gratuit de aici.

Acest formular poate fi completat direct în format electronic, după deschiderea fisierului, urmând ca apoi să alegeţi varianta de depunere: la Administraţia financiară de care aparţineţi sau prin poştă (după completare tipăriţi formularul) sau electronic pe portalul www.e-guvernare.ro (după completare semnaţi  electronic documentul – aveţi nevoie de o semnătură digitală eliberată de un furnizor agreat ANAF – apoi îl încărcaţi pe portalul amintit).

2. Pentru cei care au venituri şi din alte surse (activităţi independente, proprietate intelectuală, cedarea folosinţei bunurilor etc.), pe lângă Formularul 230, trebuie completat şi Formularul 200, „Declaraţie specială privind veniturile realizate” (la toate capitolele aferente tipului de venit obţinut, inclusiv capitolul III, Destinaţia sumei reprezentând 2% din impozitul pe venitul anual datorat) cu datele personale şi datele Parohiei Poieniţa (vezi mai jos).

Descărcaţi Formularul 200 aici. Formularul este precompletat cu datele Parohiei Poieniţa.

Datele Parohiei Poieniţa:

Denumire: Parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil"  - Poieniţa

Cod Fiscal: 17048925

Cont IBAN: RO87BPOS24306478316RON01

Detalii suplimentare privind completarea acestor formulare puteţi solicita la Administraţia Fiscală sau accesând acest link.

Vă rugăm să depuneţi personal sau prin Poşta Română (cu confirmare de primire) formularul / formularele la Administraţia Financiară de care aparţineţi cu domiciliul. Adresele Administrațiilor Finanțelor Publice le găsești aici. (click pe hartă)

IMPORTANT!  Declaraţiile 200/230 pot fi depuse şi prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, prin utilizarea serviciului de depunere declaraţii on-line, existent pe portalul www.e-guvernare.ro

Termenul limită de depunere a acestor declaraţii este 25 mai 2016.

Pentru informaţii suplimentare, scrieţi-ne la adresa de e-mail parohia.poienita@yahoo.ro.

Citește alte articole despre: pagina 2%