Pelerini în capitala Moldovei

Activități Octombrie 23, 2017

Galerie FOTO | Facebook

Sâmbătă, 21 octombrie, un grup de credincioşi din Parohia Poieniţa, însoţiţi de pr. paroh Marius Ionuţ Tabarcea au organizat un pelerinaj la câteva mănăstiri ieşene datând din secolele XVI –XVII. Printre obiective s-au numărat Mănăstirea Hadâmbu (secolul al XVII-lea), Mănăstirea Galata (secolul al XVI-lea), Mănăstirea Cetăţuia (secolul al XVII-lea), Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi” (secolul al XVII-lea), Ansamblul Mitropolitan Iaşi, Mănăstirea Golia (secolul al XVI-lea).

Cu această ocazie pelerinii s-au închinat la icoana Maicii Domnului cu Pruncul de la Hadâmbu, cunoscută ca fiind făcătoare de minuni, plecându-şi apoi genunchii la racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, dar şi la moaştele Sfintei Muceniţe Tecla (Catedrala Mitropolitană) şi ale Sfântului Vasile cel Mare (Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi”).

Un moment special l-a reprezentat vizitarea Muzeului subteran din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iaşi, prilej cu care au fost admirate icoanele vechi, manuscrisele şi odoarele sfinte expuse în Sala Sinaxar, dar şi obiectele bisericeşti sau veşmintele liturgice expuse în Sala Eclesia, respectiv în Sala Baptisteriu, păşind prin Sala Calea Crucii (culoarul perimetral al Catedralei Mitropolitane). Vizitarea muzeului a reprezentat şi o adevărată lecţie catehetică pentru credincioşi, ei descoperind, prin explicaţiile oferite de preotul paroh, rolul Sfintelor Taine şi al ierurgiilor în viaţa omului.

Galerie FOTO | Facebook