Sâmbăta „moşilor de iarnă”

Viața parohiei Februarie 9, 2018

În această sâmbătă facem pomenirea morților, pentru că, în duminica următoare, Biserica a rânduit să se facă pomenirea Înfricoșatei Judecăţi (a două venire a Domnului) la care ne vom înfățișa toți. Pentru că mulți creștini au murit pe neașteptate și fără pregătirea sau fără pocăința necesară, Biserica face mijlocire pentru toți aceștia, că să se bucure de fericirea veșnică.

Ziua de sâmbătă care precede Lăsatul secului de carne, dedicată morților, moșilor și strămoșilor, se numește Moșii de iarnă. Împreună cu Moșii de Sâmedru (de toamnă) formează Moșii cei mari de peste an. La Moșii de iarnă se împart alimente (plăcinte, produse lactate, piftii) și, uneori, vase umplute cu mâncare gătită sau cu apă.

Există pomenirea morților, pentru că Biserica nu vede în moarte sfârșitul existenței omului. Biserică îi numește pe cei trecuți în viața de dincolo „adormiți”, termen care are înțelesul de stare din care te poți trezi. Ea nu vorbește de trecere într-o stare de neființă, ci de trecere dintr-un mod de existență în alt mod de existență. Mântuitorul Hristos, când ajunge în casa lui Iair, a cărui fiică de numai 12 ani murise, spune: „Nu plângeți! N-a murit, ci doarme." (Luca 8, 52).

Simion Florea Marian menționa în lucrarea „Trilogia vieții", „că pe tot parcursul anului, în spațiul românesc există 20 de zile de Moși". Cuvântul „moși" vine de la „strămoși", și se referă la persoanele trecute la cele veșnice. Cu apelativul „moși" sunt numiți nu doar morții, ci și principalele sărbători ce le sunt consacrate, precum și pomenile făcute pentru ei. Dintre zilele de Moși mai amintim: „Moșii de primăvară" (de Măcinici), „Moșii de vară" (sâmbăta dinaintea Rusaliilor), „Moșii de toamnă" (în prima sâmbătă din luna noiembrie).